Na czym polega praca detektywa?

Zawód detektywa nie należy do najbardziej popularnych w Polsce, jednak obecnie cieszy się o wiele większym zainteresowaniem niż przed wprowadzeniem ustawy w roku 2001, która reguluje prawa i obowiązki detektywów, zakres ich działania oraz reguły licencjonowania. Od momentu wejścia jej w życie, świadomość ludzi na temat działalności podejmowanych przez firmy detektywistyczne znacznie wzrosła. Czym charakteryzuje się zawód detektywa? Co warto wiedzieć? Odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Czy da się dostrzec detektywa w tłumie?

Detektywi ubierają się tak, aby nie zwracać na siebie uwagi. Dlatego też nie łatwo jest ich rozpoznać. W zależności od sytuacji, mogą być wystylizowani na turystów i mieć np. kapelusz i sandały, innym razem mogą być ubrani elegancko, co ma wskazywać na to, iż pracują w biurze, a nie prowadzą zlecone śledztwa. Detektywi mogą udawać dresiarza, jak i wyglądać jak para zakochanych w sobie osób. Wrażenie niepozorności to rzecz, bez której nie można się obejść będąc detektywem.

 

Jakie techniki śledcze stosują detektywi?

Profesjonalni w swoim fachu detektywi bardzo często mają dobre kontakty z prawnikami oraz organami ścigania. Dlatego też detektywi często oferują pomoc w otrzymywaniu porad prawnych oraz ekspertyz związanych z kryminalistyką.

Przeprowadzanie badań z zakresu kryminalistyki takich jak daktyloskopia, cheiloskopia, traseologia czy termoskopia może mieć wpływ na wyjaśnienie prowadzonej sprawy. Na czym polegają takie badania?

  • Daktyloskopia jest techniką umożliwiającą badanie oraz porównywanie odcisków palców, które stanowią indywidualną cechę każdego człowieka. Ich wzór nie ulega zmianie w ciągu całego życia. 
  • Cheiloskopia jest badaniem tzw. czerwieni wargowej, czyli śladów odcisków ust. Odcisk ust jest także indywidualną cechą każdego człowieka, z tym że zmienia się po około 10 latach.
  • Traseologia jest to dziedzina kryminalistyki zajmująca się badaniem śladów, które mogą być pozostawiane w trakcie marszu, biegu czy też w trakcie jazdy np. rowerem. Dzięki niej można określić kierunek poruszania się, prędkość, długość hamowania itp. Ponadto, można na tej podstawie określić, czy dana osoba, której kroki są badane jest niska lub wysoka.
  • Termoskopia jest natomiast badaniem termowizyjnym i może być ono pomocne w trakcie poszukiwań danej osoby w danym miejscu, badania użycia różnorakich pojazdów z silnikiem czy też określenia, kiedy nastąpił zgon.

 

Jakie obowiązki ma detektyw?

Detektyw jest obowiązany do zawierania wszelkich umów z klientem w formie pisemnej. Jeśli z treści umowy można wyczytać, że sprawa, która jest prowadzona może być powiązana z aktualnie prowadzonym przez organy ścigania postępowaniem karnym lub postępowaniem dotyczącym spraw o przestępstwa skarbowe czy też wykroczenia skarbowe, wtedy detektyw musi powiadomić pisemnie organ prowadzący to postępowanie. Umowy detektyw musi przechowywać przez okres 5 lat od momentu zakończenia realizacji zlecenia, które z niej wynika.

Ponadto, detektyw musi zdać sprawozdanie swojemu klientowi, w którym zawarte będą informacje dotyczące daty zawarcia umowy, opis czego dotyczy i jak przebiegała realizacja jej założeń, w tym również przedstawienie opisu podejmowanych czynności oraz przedstawienie stanu faktycznego i datę zakończenia śledztwa. Sprawozdanie musi być udokumentowane materiałami. Jego kopię musi przechowywać przez okres 2 lat od momentu zakończenia sprawy.

 

Wyspecjalizowani detektywi

Detektywi, tak jak i przedstawiciele innych zawodów, bardzo często specjalizują się w konkretnych obszarach działania. W firmach detektywistycznych możemy spotkać osoby wyspecjalizowane w negocjacjach, wywiadach gospodarczych czy w informatyce śledczej. Detektyw to bardzo często osoba wykwalifikowana z zakresu technik operacyjnych, zwalczania przestępczości zorganizowanej czy technik dochodzeniowo śledczych. Ich praca jest często wspomagana przez osoby bez licencji, takie jak pracownicy ochrony, zabezpieczenia technicznego i elektroniki specjalnej. Bardzo często współpracują też z nimi specjaliści z dziedziny prawa. Pomimo, iż te osoby nie są związani bezpośrednio z działaniami detektywa, to mają spory wpływ na efekty oraz jakość jego pracy.

 

Czym zajmuje się detektyw?

Detektywi mogą przyjmować różnorodne zlecenia, które możemy podzielić na:

  • sprawy kryminalne – detektywi często prowadzą niebezpieczne sprawy. Aby prowadzić takie zlecenia należy mieć sporo odwagi, odpowiednie predyspozycje i konkretne umiejętności.
  • sprawy rodzinne – większość spraw zlecanym detektywom odnosi się do sprawdzenia, czy partner jest wierny i nie zdradza. Warto wiedzieć, że dowody, które uzyska detektyw, są uznawane przez sąd i mogą być podstawą do udowodnienia, że osoba jest niewierna w trakcie prowadzenia sprawy rozwodowej.
  • sprawy gospodarcze – detektywi podejmują się także zleceń od przedsiębiorców, którzy chcą sprawdzić swojego pracownika bądź kontrahenta. Najczęstszym powodem jest sprawdzanie lojalności pracownika bądź wiarygodności kontrahenta.