Urządzamy pokój dla dziecka

Dziecięcy pokoik jest jednym z ciekawszych domowych pomieszczeń. Domy są projektowane z myślą o mogących pojawić się w przyszłości dzieciach, mieszkania także kupowane są z myślą o innych domownikach. 

Kiedy dziecko powinno mieć swój pokój?

Pokoje dla maluszków pojawiają się w wyobraźniach przyszłych matek bardzo wcześnie, a ich tworzenie daje im naprawdę dużo przyjemności i szczęścia. Na ogół rzecz biorąc, dziecko powinno mieć w domu czy mieszkaniu swój pokój. Nie zawsze będzie ono malutkie i chętne do wspólnego spania z rodzicami czy do zabawy w kuchni. Z czasem jego potrzeby będą się zwiększać, dlatego pokój dziecięcy powinien być dobrze przemyślany i gotów na częste zmiany. Jest to zdecydowanie najczęściej zmieniające się miejsce w całym domu, mieszkaniu.

Duży czy mały?

Dużo osób uważa, iż pokoje dziecięce mogą być małe, ale nie ma nic bardziej mylnego! Małemu dziecko wystarczy jedynie kąt do zabawy, ale czy przykładowo nastolatek, będzie z niego zadowolony? Pokoje dziecięce mierzą średnio dwanaście metrów kwadratowych i powinniśmy pilnować tego wymiaru, aby zapewnić dziecku wszystko, co jest mu niezbędne do prawidłowego rozwoju. Najczęściej wybieranymi pokojami dziecięcymi są te o kształcie prostokąta. Jest to po części pójście na łatwiznę, ze względu na to, że łatwo dopasować do takiego pokoju meble, które z reguły robione są pod wnętrza tego rodzaju. Nie warto jednak bać się innych kształtów, jeżeli tylko nam się podobają.

Bardziej urozmaicony dziecięcy pokoik, pozwala nie tylko na zabawę projektowaniem, ale także na rozwijanie wyobraźni dziecka. Super sprawdzają się przy tym zakamarki, narożniki, skrytki i co tylko przyjdzie nam do głowy. Nie bójmy się eksperymentować. Wbrew pozorom pokój dziecięcy nie jest łatwy do urządzenia.

Jakie meble do pokoju dziecięcego?

Meble muszą być nie tylko ciekawe kolorystycznie, ale i bezpieczne. Jeżeli właściciele pokoiku dopiero uczą się chodzić, dobrze, aby rogi mebli nie były ostre, ale zaokrąglone, aby nie stwarzały potencjalnego zagrożenia. Prawdą jest to, że przy urządzaniu pokoju dziecięcego nie musi nam pomagać projektant. Wystarczy odrobina zmysłu artystycznego lub pełna pomysłów głowa dziecka. Przy urządzaniu pokoi dziecięcych, warto kierować się zasadą, że im ciekawiej, tym lepiej. Wiele osób urządza dziecięce pokoiki według tego, jak oni chcieliby, żeby pokój wyglądał. Jest to bardzo duży błąd i zabieranie dziecku radości.

Gdzie szukać inspiracji?

W internecie można znaleźć zdjęcia, które przykładowo prezentują pokoje dziecięce, w którym elementy ozdobne tworzą antyki. Warto pamiętać także o tym, że pokój dziecięcy to całkowicie osobne pomieszczenie. Meble, czy kolorystyka nie muszą być zatem w takim samym stylu, czy tonacji, co w innych pokojach. Tak jak wspomniane zostało wyżej, pokój dla dziecka musi być miejscem bezpiecznym. Warto w związku z tym zrezygnować z umieszczania w nim przedmiotów mogących stwarzać potencjalne zagrożenie. Przykładowo duże i masywne figurki, czy zwisające sznurki mogą być niebezpieczne. Pamiętajmy, że o ile urządzając pokój dla niemowlęcia to my decydujemy o tym, co w nim będzie, o tyle wraz ze wzrostem dziecka, pałeczkę związaną z urządzaniem pokoju powinien przejąć sam zainteresowany. Nie próbujmy w to zbytnio ingerować, gdyż to przede wszystkim on musi czuć się w tym pokoju dobrze. Jeżeli dziecko chce w pokoju mieć meble w ciemnych kolorach – pozwólmy mu na to. Ale miejmy się na baczności i doradzimy, aby rozjaśnił wnętrze jasnymi dodatkami.

Obecnie coraz częściej pokoje dziecięce tworzy się na wzór kawalerki, szczególnie w domach. Dziecko ma zatem do swojej dyspozycji nie tylko pokój, ale także mieszczącą się w nim łazienkę czy garderobę. Poza tym pokój nie jest wyposażony jedynie w meble, ale także w sprzęt typu telewizor i komputer. Mimo że może się to wydawać fajnym pomysłem i dobrym rozwiązaniem, warto zastanowić się nad tym, czy ciągły dostęp do sprzętów rtv faktycznie jest dobry. O wiele lepiej jest spotykać się z rodziną na przykład w salonie i wspólnie oglądać filmy, niż tworzyć swego rodzaju barierę sprawiającą, że każdy członek rodziny zamknięty jest w swoim pokoju.

Jeżeli chodzi o wybór kolorystyki w pokoju dziecięcym, to tak naprawdę jest ona dowolna. Zarówno jeżeli chodzi o meble, jak i o ściany. W salonach meblowych, wyposażenia pokoi dziecięcych można spotkać praktycznie we wszystkich kolorach tęczy. Jeżeli nasze dziecko nie lubi jednak pstrokatości, nie idźmy na siłę za tą modą. Poza tym pokój powinien być miejscem wypoczynku, a wyraziste kolory mogą nadmiernie stymulować dziecko, przez co będzie ono niespokojne. Wraz ze wzrostem naszego dziecka, zmieniają się jego potrzeby. Jeżeli chce ono mieć meble w kształcie samochodów, pozwólmy mu na to. Kształtowanie pasji jest bardzo ważne w kwestiach samorozwoju.

Tak naprawdę przy urządzaniu pokoiku dziecięcego nie warto korzystać z konkretnych projektów czy inspiracji podstawianych przez salony meblowe, gdyż meble w nich przedstawione, mogą się zupełnie nie sprawdzić. Warto być ambitnym i odrobinę kreatywnym, a tworzenie pokoju dziecięcego może być świetną frajdą dla całej rodziny.