Bezpłatny ortodonta – do kiedy?

Niekiedy zdarzają się w naszym życiu sytuacje, kiedy jest potrzebny ortodonta. Sprawa dotyczyć może zarówno nas, jak i naszych bliskich. Warto wiedzieć, że jeśli chodzi o dziecko, to do pewnego momentu usługi takie dofinansowywane są z Narodowego Funduszu Zdrowia. Bezpłatny ortodonta – do kiedy?

Kto może skorzystać z NFZ?

Najpierw jednak musimy odpowiedzieć sobie na pytanie kto w ogóle może korzystać z Narodowego Funduszu Zdrowia. Uprawnionych jest do tego większość ludzi, jednak spełnione muszą być pewne określone warunki. Jeśli chodzi o dzieci, to w naszym państwie darmowa opieka zdrowotna przysługuje każdemu człowiekowi do ukończenia 18 roku życia, nawet jeśli nie jest to osoba ubezpieczona ani objęta ubezpieczeniem innej osoby.

Warunki natomiast wyglądają w przypadku dzieci następująco. Po pierwsze, musi to być dziecko posiadające obywatelstwo Rzeczpospolitej Polskiej oraz zamieszkiwać na terenie naszego kraju. W takim wypadku dziecko traktowane jest dokładnie tak, jak osoba ubezpieczona.

Do kiedy bezpłatny ortodonta?

Choć dzieciom przysługuje dofinansowanie usług medycznych aż do ukończenia 18 roku życia, to niestety dofinansowanie leczenia ortodontycznego kończy się dużo wcześniej. Leczenie może być finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia tylko do 12 roku życia dziecka. Nieco inaczej jest w wypadku leczenia wizyt kontrolnych po zakończeniu leczenia – te przysługują do ukończenia 13 roku życia.

Co obejmuje dofinansowanie z NFZ?

Warto jednak zauważyć, że dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia obejmuje tylko część usług ortodontycznych. Oznacza to, że nie możemy liczyć na to, że fundusz sfinansuje cały proces leczenia ortodontycznego. Natomiast możemy liczyć na znaczące dopłaty, które uczynią leczenie po prostu dużo tańszym.

Zdjęcie pantomograficzne

Podstawą leczenia ortodontycznego jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Jest to tak zwane zdjęcie rtg wszystkich zębów i szczęki. Dzięki niemu ortodonta może pozyskać informacje na temat ułożenia poszczególnych zębów oraz dobrać prawidłowy sposób leczenia lub korekty zgryzu. Zdjęcie takie wykonać musimy z dodatkowym opisem.

W przypadku dzieci do 12 roku życia zdjęcie pantomograficzne wraz z wymaganym opisem możemy wykonać bezpłatnie raz. Najczęściej po prostu korzystamy z tego przed rozpoczęciem właściwego leczenia.

Zdjęcie cefalometryczne

Innym rodzajem zdjęcia rentgenowskiego zębów jest zdjęcie cefalometryczne. Jego wykonanie także bywa konieczne, choć nie zawsze tak jest. Zwykle wystarczy zdjęcie  pantomograficzne z opisem, które przedstawia całą panoramę zębów. Jeśli jednak potrzebne będzie również to drugie zdjęcie, czyli cefalometryczne, robione z boku – to ono również przysługuje dziecku do 12 roku życia za darmo raz w ciągu leczenia ortodontycznego.

Wycisk szczęki

Jednak zdjęcia to nie wszystko. Oczywiście stanowią ono źródło niezastąpionych informacji, lecz nie zastąpią przyjrzenia się temu, jak autentycznie wyglądają nasze zęby, ich ułożenie i zgryz. Trudno natomiast oczekiwać od jakiegokolwiek pacjenta czy pacjentki siedzenia w bezruchu podczas gdy ortodonta zdejmuje pomiary ze szczęki, a co dopiero od dziecka. Na szczęście opracowana została metoda pobierania wycisków szczęki, dzięki czemu nie jest to konieczne.

Czym właściwie jest wycisk? Mówiąc najprościej, jest to odcisk naszej szczęki. Jego pobranie jest bezbolesne, odbywa się przy pomocy dociskania do zębów miękkiej masy. Wykonanie takiego wycisku u dzieci do 12 roku życia jest finansowane przez NFZ.

Leczenie aparatem ruchomym

Ortodonta zazwyczaj kojarzy nam się przede wszystkim z aparatem zakładanym na zęby i rzeczywiście, zazwyczaj takie leczenie jest potrzebne. W przypadku aparatów stałych koszty pokrywamy z własnej kieszeni. Jeśli jednak chodzi o aparaty ruchome to są one finansowane przez Fundusz, zarówno te jednoszczękowe jak i dwuszczękowe.

Aparat stały to taki, który zakładany jest na zęby raz na długi czas. Aparat ruchomy to taki, który zakładany jest w określonych sytuacjach oraz możliwe jest jego swobodne wyjęcie. Możemy korygować nim wybrane, niewielkie wady zgryzu. Dzieje się to za sprawą wywierania nacisku na konkretne zęby.

Naprawa aparatu ruchomego

Jak wszystkie przedmioty, których po prostu się używa, również aparat może się zepsuć. Nie ma w tym nic dziwnego i należy na takie sytuacje być przygotowanym. Na szczęście uwzględniono to także w planie leczenia wad zgryzu u dzieci do 12 roku życia. Dlatego w ciągu całego leczenia jeden raz aparat taki możemy naprawić za darmo.

Wizyty kontrolne

Bez względu na to jak przebiega leczenie, konieczne jest odbywanie wizyt kontrolnych. Korekta zgryzu jest rzeczą wymagającą regularnych wizyt w gabinecie ortodontycznym i nie wolno nam ich pomijać.

W trakcie leczenia

Na szczęście w przypadku dzieci do 12 roku życia Narodowy Fundusz Zdrowia przewiduje finansowanie przynajmniej części takich wizyt. Konkretnie chodzi o średnio jedną wizytę miesięcznie – czyli 12 wizyt w ciągu 12 miesięcy.

Po zakończeniu leczenia

Niekiedy wizyty konieczne są także po zakończeniu leczenia. Również te częściowo są dofinansowywane. Co prawda leczenie NFZ finansuje tylko do ukończenia 12 roku życia, lecz wizyty kontrolne po jego zakończeniu są darmowe do ukończenia przez dziecko 13 roku życia.