Ile kosztują sztuczne zęby?

Ile kosztują sztuczne zęby? Sztuczne zęby to bardzo poważna inwestycja. Przy ich wyborze należy przemyśleć wszystkie związane z nimi kwestie. Wybór protez stałych lub ruchomych powinien być dokonany świadomie i z pełną wiedzą na temat zalet, wad oraz możliwych skutków ubocznych. Dzięki sztucznym zębom możemy zyskać pewność siebie i poczuć się komfortowo w swoim ciele.

Dla kogo protezy?

Sztuczne zęby są nazywane inaczej protezą, która ma na celu zastąpić utraconego zęba. Stosuje się ją w przypadku pojedynczych ubytków zębów, utraconych np. z powodu choroby zęba oraz gdy naturalnie wraz z wiekiem wypadają. Utrata zębów niekoniecznie zawsze jest powodem nieodpowiedniej higieny i pielęgnacji jamy ustnej, często mają na to wpływ choroby.

Rodzaje sztucznych zębów

Ile kosztują implanty całej szczęki?Sztuczne zęby ze względu na ich zakres dzieli się na:

  • protezy całościowe, które stosowane są, gdy wszystkie zęby pacjenta są chore lub w uzębieniu występuje bardzo wiele ubytków,
  • protezy częściowe, stosuje się w przypadku jednego lub kilku utraconych zębów.

Protezy można również podzielić ze względu na czas ich użytkowania:

  • protezy stałe – wstawia się je na stałe, zazwyczaj wwiercając w strukturę kości tytanowe śruby,
  • protezy ruchome – stosowane są, kiedy występuje kilka ubytków zębów albo całkowite bezzębie. Ze względu na zmiany fizyczne, jakie zachodzą w jamie ustnej, protezę taką należy wymieniać około co 5 lat.

Wybór sztucznych zębów zależy głównie od wskazań dentysty, rodzaju ubytków, możliwości finansowych oraz indywidualnych preferencji.

Z jakich materiałów wykonywane są protezy?

Protezy na stałe wykonywane są przeważnie z porcelany lub ceramiki, ich ceny są bardzo wysokie.

Protezy ruchome najczęściej używane to:

  • częściowe protezy akrylowe – długo trwa przyzwyczajanie się do nich, ponieważ podczas spożywania posiłków dają zupełnie inne odczucie niż naturalne zęby, dodatkowo mogą wywoływać podrażnienia śluzówki.
  • protezy zębowe szkieletowe –  zbudowane są z metalowej konstrukcji, osadzają się na zdrowych zębach pacjenta, a nie na dziąsłach, dlatego są bezpieczniejsze i delikatniejsze.
  • sztuczne zęby nakładki – zalecane są dla osób z uszkodzonymi korzeniami zębowymi, protezy opierają się na korzeniach zębów lub implantach.

Zalety i wady implantów

Zalety

Implanty posiadają mnóstwo zalet, dlatego zyskują one coraz większą popularność. Implanty zapobiegają zanikowi kości, tzw. resorpcji, która dzieje się w momencie utraty zębów. Nawet jeden ubytek w uzębieniu może skutkować negatywnymi i nieodwracalnymi zmianami, takimi jak zanik kości, pochylania się i rozsuwania pozostałych zębów.

Po wszczepieniu implant zrasta się z kością, przez co zapobiega różnym niepożądanym zmianom w jamie ustnej. Posiadacze implantów nie mają problemu z ruszaniem się lub wypadaniem protezy. Jest ona bardzo stabilna, stanowi również podstawę dla koron zębów. Zazwyczaj implanty służą pacjentom przez wiele lat, nierzadko całe życie.

Wady

Wad implantów nie jest zbyt wiele, jednak przed wyborem protezy należy poznać i przemyśleć wszystkie związane z nią kwestie. Cena implantów jest bardzo wysoka, nie każdy jest w stanie poświęcić kilka tysięcy na wstawienie jednego sztucznego zęba. Patrząc w dłuższej perspektywie jest to wydatek opłacalny, który z pewnością okaże się dużą oszczędnością. Wiele osób jednak, mimo to rezygnuje z wstawienia implantów ze względu na koszt ich wszczepienia.

Kolejną wadą jest niewątpliwie pojawiające się ryzyko, co prawda znikome, że organizm odrzuci implant. Jest to ciało obco, które organizm musi przyjąć  Ryzyko jest większe, gdy pacjent nieodpowiednio lub wcale nie dba o pielęgnację jamy ustnej. Higiena implantów nie wymaga zbyt szczególnej wiedzy i wykonywania specjalistycznych czynności, jednak niektórzy pacjenci nie nie dbają o nie dostatecznie, co może spowodować możliwe powikłania oraz odrzucenie implantu.

Jaki rodzaj wybrać?

Najlepszym rozwiązaniem okazać mogą się sztuczne zęby na stałe. Zapewniają stabilność i pacjent stosunkowo szybko się do nich przyzwyczaja. Dają one wrażenie naturalnych zębów, nawet przy jedzeniu. Są znacznie wygodniejsze od protez ruchomych. Pozwalają na spożywanie twardych pokarmów, chroniąc przed przesunięciem się protezy. Powodem, przez który nie wszyscy decydują się na implanty może być wysoka cena.

Ceny sztucznych zębów

Cena stałych protez wynosi około 4000 zł za jeden ząb. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę koszt przygotowania i wwiercenia śruby: 1500-1800 zł oraz założenie korony kosztujące 1000-1500 zł. Podsumowując jest to koszt około 7000 zł za jednego sztucznego zęba.

W porównaniu z tym ruchome protezy są znacznie tańsze. Jest to koszt 1000 zł lub więcej w zależności od rodzaju materiału, nakładki sztuczne na zęby kosztują około 500 zł.

Refundacja z NFZ

Jest możliwość otrzymania sztucznych zębów w ramach refundacji z NFZ. Dofinansowanie to obejmuje jednak tylko najtańsze akrylowe protezy. Osoby, które posiadają aktualne ubezpieczenie zdrowotne mogą korzystać z refundacji raz na 5 lat. Bez ograniczeń czasowych mają prawo korzystać osoby chorujące na nowotwory w obrębie twarzy.