Jonizator klimatyzacja jak działa?

Obecnie wielu producentów oferuje modele klimatyzatorów – systemów split z jonizacją powietrza, co powoduje gorącą debatę między zwolennikami tego pomysłu a jego przeciwnikami. Jedni uważają jonizator za uniwersalne błogosławieństwo, drudzy za banalny chwyt marketingowy. W rzeczywistości systemy jonizacji powietrza mają wiele zalet, które warto poznać. Jonizator nasyca powietrze w pomieszczeniu ujemnie naładowanymi atomami (jonami) tlenu, tworząc uczucie świeżości, jak po burzy lub w górach.

JAKI RODZAJ KLIMATYZACJI DLA DOMU WYBRAĆ?Czy jonizator jest potrzebny w klimatyzacji?

Cechą klimatyzacji domowej nowej generacji jest obecność funkcji jonizacji powietrza. Jakiś czas po pojawieniu się sprzętu nowego formatu jego właściciele zostali podzieleni na dwa przeciwstawne obozy. Jedni udowadniają przydatność i skuteczność dodatkowej funkcji, inne wręcz przeciwnie. Który jest poprawny? Jedno jest pewne – ostateczny wybór zawsze należy do kupującego. Przede wszystkim trzeba wiedzieć – jonizator w klimatyzacji jak działa? Z reguły jonizator jest częścią wewnętrznego bloku systemu dzielonego. Wysokie napięcie wytworzone między elektrodami sprzyja rozkładowi cząsteczek pary wodnej w powietrzu na jony o ładunku ujemnym i dodatnim (O2-) i (H+). Uwolnione aniony stopniowo wypełniają całą powierzchnię pomieszczenia. Nowoczesna klimatyzacja do mieszkania jest w stanie wytworzyć gęstość cząstek 20 tysięcy anionów na centymetr sześcienny. W przybliżeniu, gęstość ta jest porównywalna z naturalnym czystym leśnym powietrzem, w którym swobodnie oddychamy.

Podsumowanie zasady działania jonizatora w klimatyzatorze:

  • Moduł jonizacji znajduje się pośrodku jednostki wewnętrznej systemu split lub klimatyzatora
  • Między elektrodami modułu powstaje wysokie napięcie, które wpływa na parę wodną
  • Para rozkłada się na jony dodatnie (H+) i naładowane ujemnie (O2-)
  • Aniony opuszczające klimatyzator są rozprowadzane po całej powierzchni klimatyzatora.

Powszechnie uważa się, że brak anionów może negatywnie wpływać na samopoczucie człowieka. Jest to szczególnie typowe dla pomieszczeń zamkniętych, miejsc, w których praca jest wykonywana w warsztatach do produkcji mikroukładów itp. Wielu twierdzi, że wzrost liczby ujemnie naładowanych jonów w powietrzu może ożywić, poprawić nastrój i samopoczucie.Takie urządzenia działają sprawnie, jedna w przypadku nieprawidłowości nie ma problemu z naprawą klimatyzacji z jonizacją powietrza, wystarczy zadzwonić do firmy, która zajmuje się takim sprzętem profesjonalnie.

Korzyści płynące z jonizacji powietrza

Dlaczego klimatyzator potrzebuje jonizatora powietrza? Na to pytanie odpowiedziały już dziesiątki tysięcy ludzi korzystających z klimatyzacji domowej, którzy celowo zastąpili konwencjonalne modele klimatyzatorami jonizującymi, oczyszczającymi powietrze. Jest wiele faktów sugerujących, że dodatkowa jonizacja może być niezwykle korzystna. Zwłaszcza w dużych miastach. Pogorszenie warunków naturalnych nieuchronnie prowadzi do wzrostu odsetka urodzeń dzieci z osłabionym układem odpornościowym. Często mają nasilone objawy reakcji alergicznych i zaburzeń psychicznych. Jonizatory klimatyzacji do domu mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia groźnych chorób. Nasycenie powietrzem jonami powietrza poprawia sen, a w efekcie sprzyja funkcjonowaniu układu nerwowego. Odkryto kolejną przydatną właściwość jonizacji – poprawę działania przeciwbakteryjnego. Podczas ruchu anionów napotykają różnego rodzaju zarodniki i bakterie. W wyniku interakcji powstają grupy hydroksylowe, które mogą zniszczyć powłokę bakterii i ją zneutralizować.Ta sama zasada współdziałania leży u podstaw eliminacji nieprzyjemnych zapachów i dymu tytoniowego. Jony naładowane ujemnie rozkładają cząsteczki zapachu na związki nieszkodliwe dla organizmu. Wystarczy włączyć jonizator na 5-6 minut, aby nieprzyjemne zapachy i dym całkowicie zniknęły. I oczywiście nie można nie zauważyć korzystnego wpływu jonizatora klimatyzacji domowej na szereg niebezpiecznych lub niepożądanych związków chemicznych – aerozole, rozpuszczalniki itp. Jednocześnie należy pamiętać, że efektywność jonizacji powietrza w pomieszczeniu bezpośrednio zależy od rodzaju i klasy klimatyzatora. Ponadto taki sprzęt jest w stanie nie tylko zapewnić poczucie powietrza po burzy, ale także dogłębnie je oczyścić dzięki zainstalowanemu fabrycznie filtrowi plazmy.

Często zadawane pytania:

Co oznacza jonizacja w klimatyzatorze?

Taki klimatyzator daje ujemny ładunek, w wyniku, czego kurz osadza się na ścianach i podłodze, nie zawiesza się w powietrzu iw efekcie nie osadza się w płucach ludzi. Ponadto funkcja jonizatora zmniejsza napięcie elektrostatyczne, które wytwarza się w urządzeniach gospodarstwa domowego.

Jaka jest ich zasada działania?

Jonizatory uwalniają niezwiązane elektrony, które łączą się z cząsteczkami neutralnego tlenu w celu jonizacji.Tym samym powietrze wzbogacone ujemnie naładowanymi jonami korzystnie wpływa na ogólne samopoczucie. Czysta ekologia jest teraz dostępna nawet w gęsto zaludnionych obszarach miejskich, gdzie zanieczyszczenie gazami ze spalin czasami przekracza normę. Klimatyzacja do domu o działaniu jonizującym i antybakteryjnym, z możliwością oczyszczania powietrza jest już w wielu w mieszkaniach.